Převzato z www.rybsvaz.cz
Vážení rybáři,
dovolujeme si pro přehlednost shrnout nejdůležitější body podmínek výkonu rybářského práva z oblasti lovu ryb udicí, rybářské stráže, péče o revíry, rybníkářství a podmínek skládání zkoušek pro první rybářský lístek v kontextu současně platných opatření (dle aktuálních informací Ministrstva vnitra ČR a Ministerstva zemědělství ČR).
1) Lov ryb
od pondělí 12. 4. 2021 je lov ryb povolen po celou povolenou denní dobu lovu, tzn. aktuálně od 4 do 24 hod. na mimopstruhových a od 6 do 20 hodin na pstruhových rybářských revírech*. Zároveň bude ukončeno omezení volného pohybu osob, proto bude možné lov ryb udicí provozovat na všech vodních plochách v rámci působnosti povolenky, tzn. i mimo okres bydliště rybáře.
2) Výkon funkce rybářské stráže
Rybářská stráž, jako úřední osoba, má ze současných omezení výjimku a její činnost není zákazem pohybu a zákazem nočního vycházení omezena. Samozřejmě apelujeme na důsledné dodržování všech platných opatření (respirátor, minimalizace kontaktu, odstup od kontrolovaného rybáře, časté používání desinfekce).
3) Hospodářská činnost na revíru
Nezbytné a neodkladné činnosti v rámci péče o revír, jako jsou výlovy nebo vysazování ryb, jsou nadále na základě výjimky povoleny. Při výlovu rybníků v zastavěném území obce nemusí osoby provádějící výlov používat v rybníku ochranných prostředků dýchacích cest, jsou však povinny udržovat minimální rozestupy.
4) Hospodářská činnost v rámci rybníkářství a rybochovných zařízení
Stejně jako v případě revírů jsou i v režimu rybníkářství neodkladné činnosti, jako jsou například výlovy nebo vysazování ryb, nadále na základě výjimky povoleny. Při výlovu rybníků v zastavěném území obce nemusí osoby provádějící výlov používat v rybníku ochranných prostředků dýchacích cest, jsou však povinny udržovat minimální rozestupy.
(Zdroj: Ministerstvo zemědělství a Ministerstvo vnitra )
5) Skládání zkoušek pro získání prvního rybářského lístku on-line
Zkouška může být prováděna formou online konference. Protokol o absolvování zkoušky musí být podepsán uchazečem i pověřeným subjektem. Protokol se ukládá u pověřeného subjektu, který jej uchovává po dobu deseti let. Po dobu nouzového stavu v souvislosti s onemocněním Covid-19 je možné zaslat úspěšnému uchazeči protokol například prostřednictvím e-mailu či jinou elektronickou formou. Následně úspěšný uchazeč musí zaslat pověřenému subjektu podepsanou kopii zpět.
(Zdroj: Ministerstvo zemědělství)